Szybkie tempo rozwoju gospodarczego, a także rosnąca konsumpcja sprawiają, że z roku na rok powstaje coraz więcej firm działających w różnych branżach. Korzystne warunki ekonomiczne, handel międzynarodowy oraz rosnąca sprzedaż produktów i usług, wpływają na dynamiczny rozwój wielu przedsiębiorstw, a co za tym idzie, także wzrost liczby klientów. Jednak należy pamiętać, że wszechobecna konkurencja nie śpi i aby właściwie ochronić dane swojej firmy, pracowników oraz dane osobowe kontrahentów, warto zainwestować nie tylko w odpowiednie zabezpieczenia informatyczne ale również w niszczarki dokumentów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze niszczarki dla firmy lub instytucji.
Profesjonalna niszczarka dokumentów jest obecnie podstawowym elementem wyposażenia każdego biura czy urzędu. Należyta ochrona danych zawartych w dokumentach papierowych lub elektronicznych to bezwarunkowy obowiązek nałożony przepisami prawa na firmy i instytucje państwowe.
W zależności od potrzeb oraz budżetu danej firmy lub urzędu, na rynku dostępne są niszczarki dokumentów posiadające przeróżne parametry. Przed kupnem urządzenia warto zastanowić się nad jego docelowym przeznaczeniem, a mianowicie dopasowaniem niszczarki do wielkości pomieszczenia, w którym ma się ona znajdować oraz rodzaju nośników danych do utylizacji.
Podstawowe parametry niszczarki.
Na podstawie poniższych cech niszczarki dobierzesz właściwy model do potrzeb swojej firmy.
-
Przeznaczenie.
W zależności od wielkości pomieszczenia, na rynku dostępne są niszczarki adresowane do małych, średnich lub dużych biur oraz urzędów. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia znaczenie ma także liczba osób z niego korzystających.
-
Nośniki danych.
Do najpopularniejszych nośników danych należą papier, dysk optyczny w postaci płyty CD, dysk magnetyczny, urządzenia USB, Flash, karty pamięci, klisze i folie oraz twardy dysk komputerowy. Zależnie od nośników danych niszczarka wyposażona jest w różnej szerokości szczeliny, noże tnące oraz przekładnie z wykorzystaniem kół zębatych. Dodatkowo w nowoczesnych modelach można niszczyć karty kredytowe, zszywki lub spinacze.
-
Rodzaje niszczenia dokumentów z normami DIN – stopień tajności.
Niszczeniu podlegają dokumenty o rozmaitej randze poufności – dane zwykłe, wewnętrzne firmy, wrażliwe, tajne i ściśle tajne. Dlatego na rynku dostępne są niszczarki o różnym mechanizmie cięcia – mogą to być albo paski albo ścinki. Norma DIN charakteryzuje poziom dokładności niszczenia dokumentów. Szerokość paska waha się od 6-12 mm, natomiast powierzchnia ścinka od 0,2 do 2000 mm2.
-
Objętość pojemnika na odpadki.
Pojemność kosza na odpadki waha się od kilku do kilkudziesięciu litrów. Niszczarki przeznaczone dla dużych firm, administracji rządowych oraz firm przemysłowych posiadają nawet pojemność pojemnika powyżej 400 L.
-
Głośność, prędkość, zabezpieczenie silnika przed przegrzaniem.
Im ciszej tym lepiej. Głośno chodzące urządzenia nie sprzyjają dobrej jakości pracy, a powodują tylko rozdrażnienie i brak skupienia pracowników. Dla większego komfortu polecane są niszczarki z cichym silnikiem (max. do 60 dB), przystosowane do pracy przez całą dobę. System energy smart zapewnia oszczędność energii (zerowe zużycie mocy) poprzez tryb czuwania. Prędkość niszczenia dokumentów to istotny element w doborze właściwej niszczarki do firmy, a ponieważ czas to pieniądz, pracownik nie może tracić czasu stojąc w kolejce do urządzenia. Dlatego niszczarki biurowe dostosowane są do utylizacji dużej ilości dokumentów w bardzo krótkim czasie. Niszczarki posiadają również w standardzie system zabezpieczenia silnika przed przegrzaniem.
Niszczarki dokumentów z powodzeniem zapewnią bezpieczeństwo Twoich danych.